Alec Frank Gemmill

Dzieli swój czas między koncerty, recitale, muzykę kameralną i grę orkiestrową. Jest powszechnie uznawany za artystę, przesuwającego granice i przyczyniającego się w ogromnej mierze do popularyzacji waltorni czy to przez zlecanie pisania nowej muzyki, dokonywanie transkrypcji muzyki kameralnej, czy poprzez nawiązania historyczne i popularyzacja rogu naturalnego. Alec był członkiem programu BBC New Generation Artists 2014-16, występując jako solista z orkiestrami BBC, bardzo często wykonując rzadko słyszany repertuar Ethel Smytha, Malcolma Arnolda i Charlesa Koechlina. Był solistą Scottish Chamber Orchestra, wykonując koncerty Mozarta (na naturalnym rogu), Ligetiego, Straussa oraz Schumanna z Johnem Eliotem Gardinerem. W 2017 roku Alec wykonał premierę Concertino for Horn Jamesa Macmillana pod batutą Andrew Manze.

Alec jest często zapraszany jako gościnny waltornista Royal Concertgebouw Orchestra, London Symphony Orchestra czy Chamber Orchestra of Europe. Występuje także w zespołach z epoki, w szczególności z Ensemble Marsyas. Ich najnowszy album „Edinburgh 1742: Barsanti & Handel” został doceniony przez krytyków. Alec otrzymał stypendium Borletti-Buitoni, które umożliwiło mu wykonanie dwóch nagrań dla wytwórni BIS: płyty z XIX-wiecznych utworów na róg i fortepian z Alasdair Beatson oraz koncertów barokowych ze Szwedzką Orkiestrą Kameralną pod dyrekcją Nicholasa McGegana. Oba albumy zostały wysoko ocenione w prasie.

Alec jest profesorem waltorni w Guildhall School of Music and Drama w Londynie, jego macierzystej uczelni. Studiował także w Cambridge, Zurychu i Berlinie.