Gergely Lukács

Naukę muzyki rozpoczął w wieku 6 lat w Zalaszentgrót pod kierunkiem Attili Johanna. Później studiował w Konserwatorium Muzycznym im. Béli Bartóka w Budapeszcie, gdzie uczył się pod kierunkiem Gábora Adamika. U László Szabó i Rolanda Szentpáli uzyskał dyplom magistra sztuki w budapeszteńskiej Akademii Muzycznej im. Franciszka Liszta.

Wielokrotnie występował jako solista z orkiestrami symfonicznymi na całym świecie. W 2012 roku zdobył pierwszą nagrodę na Konkursie Instrumentów Dętych Blaszanych, a rok później zwyciężył w Międzynarodowym Konkursie Instrumentów Dętych Blaszanych w Brnie, w Czechach. Został zwycięzcą konkursu tubowego International Tuba and Euphonium Association w Bloomington w Stanach Zjednoczonych. Zwyciężył również w pierwszym konkursie bukareszteńskim oraz w Międzynarodowym Konkursie Instrumentów Dętych Blaszanych Nowozelandzkiego Festiwalu Instrumentów Dętych w 2021 roku.

Inne jego osiągnięcia to pierwsza nagroda na konkursach tubowych w Varazdin (Chorwacja), Brno (Czechy), był również laureatem nagród na konkursach tubowych, m.in. Jeju (Korea Południowa), Markneukirchen (Niemcy), Tours (Francja), Iowa City (Stany Zjednoczone). W 2015 roku otrzymał stypendium Bank of China. W 2017 roku zakwalifikował się do finału programu telewizyjnego „Wirtuozi” i otrzymał medal Batthyány miasta Zalaszentgrót oraz nagrodę państwa węgierskiego w stopniu juniora o nazwie Prima Primissima.

W 2018 roku został laureatem stypendium Annie Fischer. Uczestniczył w kursach mistrzowskich następujących artystów: Roland Szentpáli, Oystein Baadsvik, Sergio Carolino, Daniel Perantoni. Jest członkiem Heavy Brass Guys Tuba Quartet, jedynego kwartetu tubowego na Węgrzech. Jego pierwszy solowy album zatytułowany „Fifty shades of tuba” ukazał się w 2019 roku. Od 2017 roku jest tubistą Danube Orchestra z Óbudy.