Jazzrausch Big Band

„Rozpływający się dźwięk bigbandu z muzyką house i techno.” (Süddeutsche Zeitung)

Z przeciętnie 80 koncertami rocznie w Europie, Ameryce, Azji i Afryce Jazzrausch Bigband jest jednym z najbardziej zajętych bigbandów w Europie. Z „mocą, groove’em i ogromną obecnością sceniczną” (Frankfurter Allgemeine Zeitung), zespół tak samo skutecznie dociera do publiczności z kręgów jazzowych, jak i muzyki elektronicznej.

Siłą napędową Jazzrausch Bigband są monachijski puzonista i menedżer muzyczny Roman Sladek oraz gitarzysta i kompozytor Leonhard Kuhn. W 2015 roku, zaledwie rok po założeniu, Jazzrausch Bigband stał się artystą rezydentem jednego z najbardziej renomowanych klubów techno w Europie, 'Harry Klein’. To jedyna taka rezydentura na świecie. Wkrótce zaczęli docierać do większej publiczności, a zespół zapełniał klubowe sale koncertowe, takie jak monachijska Muffathalle, jak również sale koncertowe muzyki klasycznej, jak Filharmonia Monachijska.

Trasy koncertowe Jazzrausch Bigbandu prowadziły ich do Lincoln Center w Nowym Jorku, na Festiwal JZ w Szanghaju, na Międzynarodowy Festiwal Jazzu Safaricom w Nairobi, na Ural Music Night w Jekaterynburgu i na Festiwal Muzyczny SXSW w Austin, oraz wielu innych miejsc.

Nie będzie przesadą nazywanie zespołu fenomenem. Pokazują oni w swoim własnym stylu to, co przenika się w gatunku muzycznym, który nazywa się jazz, a do tego dają pole do tego, aby  wich muzyce mieszały się wszystkie inne gatunki.

Dzięki tej mieszance wszyscy zaangażowani, zarówno zespół, jak i publiczność, doświadczają bezpośrednio burzenia granic. W tym kontekście muzyka Jazzrausch Big band wydaje się spełniać pragnienia wielu odbiorców: zaspokaja apetyt miłośników sceny klubowej na więcej autentycznej i oryginalnej muzyki, a także oczekiwań miłośników jazzu i muzyki klasycznej na „współczesność”, wniesioną w stałe ramy.