Roberto de la Guia

jest solo puzonistą Konzerthausorchester Berlin i byłym członkiem „Karajan-Akademie der Berliner Philharmoniker.” Zdobył trzecie miejsce na Międzynarodowym Konkursie Muzycznym ARD w Monachium w 2022 roku, trzecie miejsce na Międzynarodowym Konkursie Muzycznym „Città di Porcia” w Pordenone w 2023 roku oraz pierwsze miejsce na Międzynarodowym Konkursie Puzonowym im. Michela Becqueta w Luksemburgu w 2023 roku.

Roberto urodził się w 1995 roku w Albacete, w Hiszpanii. Zaczął naukę gry na puzonie w wieku 8 lat w Real Conservatorio de Música y Danza de Albacete pod opieką Miguela Antonio Gonzaleza. W 2017 roku otrzymał stypendium od Brass Academy Alicante. Ukończył studia w 2018 roku na Conservatorio Superior de Música de Castilla La Mancha w Albacete. W trakcie studiów licencjackich uczestniczył w programie wymiany Erasmus z Fabrice Millischerem w Freiburg Musikhochschule, gdzie otrzymał stypendium Helene-Rosenberg-Stiftung. Od 2019 roku kontynuował studia magisterskie w Freiburg Musikhochschule i ukończył je w 2023 roku pod opieką Fabrice’a Millischera.

Od 2018 do 2021 roku Roberto pracował jako członek Spanish Military Wind Orchestra. W latach 2022-2023 pełnił funkcję solo puzonisty w Wuppertal Sinfonieorchester, a od 2023 roku zajmuje to samo stanowisko w Konzerthausorchester Berlin. Oprócz regularnych koncertów z orkiestrą, często występuje jako gościnny solista z takimi orkiestrami jak Bavarian Radio Symphony Orchestra, Spanish Radio Television Symphony Orchestra czy Baden-Baden Philharmonic Orchestra. Ponadto często jest zapraszany do występów solowych na festiwalach takich jak Numskull Brass Festival, Festival Internacional de Música de Valencia czy Rheingau Musik Festival.

Roberto jest również laureatem Międzynarodowego Konkursu Puzonowego IPV Saarbrucken (2020) oraz Międzynarodowego Konkursu Aeolus w Düsseldorfie (2023).

Miał szczęście być członkiem Karajan-Akademie der Berliner Philharmoniker od 2021 do 2022 roku, pod opieką Thomasa Leyendeckera, co pozwoliło mu występować z Orkiestrą Filharmonii Berlińskiej i współpracować z dyrygentami takimi jak Oksana Lyniv, Tugan Sokhiev, Matthias Pintscher, Adam Fischer czy Zubin Mehta, między innymi.

Dodatkowo zdobył cenne doświadczenie orkiestrowe jako członek Junge Deutsche Philharmonie, Extremadura Youth Orchestra czy Castilla La Mancha Youth Orchestra.