Przez blachę do serca!

Już po raz ósmy, w dniach 19-24 sierpnia 2024, spotkamy się w Zielonej Górze, aby świętować wśród wspaniałych artystów. Połączy nas muzyka i edukacja. Melodia będzie przeplatać się z godzinami wytężonej pracy, a wszystko po to, abyś Ty słuchaczu dostał to, co dla serca najpiękniejsze. Prawdziwy miód na uszy.

artyści

Maciej Baranowski
Maciej Baranowski
Maciej Baranowski
róg

Urodzony w Zielonej Górze. Naukę gry na waltorni rozpoczął w klasie Iwana Moroza, a kontynuował ją u prof. Christiana-Friedricha Dallmanna w Akademii Sztuk w Berlinie (Universität der Künste Berlin).

Zdobył liczne nagrody na międzynarodowych konkursach m.in. w Markneukirchen, Praska Wiosna w Pradze, Sannicandro di Bari, Łodzi, Gdańsku. Był stypendystą Ministerstwa Kultury RP, Programu ‚Młoda Polska‘, Prezydenta Zielonej Góry i Marszałka Województwa Lubuskiego, Jütting Stiftung, Paul Paul Hindemith Gesellschaft, Ad Infinitum Foundation.

Był członkiem słynnej Akademii Orkiestrowej Karajana przy Berlińskiej Filharmonii. Współpracuje m. in. z Berliner Philharmoniker, Gewandhaus Orchester zu Leipzig, NDR Elbphilharmonie Orchester, WDR Sinfonieorchester, Staatskapelle Berlin, Staatskapelle Dresden, Staatsoper Hamburg, Konzerthaus Orchester Berlin, Oslo Philharmonic, Bergen Philharmonic, Mahler Chamber Orchestra, Kammerphilharmonie Bremen, Rundfunksinfonieorchester Berlin, Sinfonietta Cracovia, Sinfonia Varsovia, SHMF Orchester, Bachakademie Stuttgart, Verbier Festival Orchestra.

Obecnie pełni rolę 1/3 waltornisty w Frankfurt Radio Symphony Orchestra (hr-Sinfonieorchester) oraz jest asystentem w klasie waltorni Prof. Christiana-Friedricha Dallmanna na Uniwersytecie Sztuki w Berlinie.

Gabriel Czopka
Gabriel Czopka
Gabriel Czopka
róg

Solo waltornista Filharmonii Narodowej w Warszawie.

Ukończył Akademię Muzyczną we Wrocławiu. Zdobywca nagród na konkursach w Łodzi i Katowicach. Finalista artEZ Brass Competition w Enschede. Doskonalił swoje umiejętności pod kierunkiem Dale’a Clavengera, Williama VerMeulena oraz Williama Caballero. Współpracuje z Sinfonią Varsovia, Polska Orkiestrą Sinfonia Iuventus oraz Okriestrą Kameralną AUKSO. W sezonie 2015/2016 był na rocznym kontrakcie w Buffalo Philharmonic Orchestra w Stanach Zjednoczonych.

Ryan Darke
Ryan Darke
Ryan Darke
trąbka
Pierwszy trębacz Los Angeles Opera Orchestra, wykładowca trąbki w Bob Cole Conservatory na California State University Long Beach oraz wykładowca pedagogiki w Colburn Conservatory of Music. Ryan Darke grał przez całe sezony z Baltimore Symphony Orchestra, San Diego Symphony i New World Symphony. Grał na kontraktach krótkoterminowych w Auckland Philharmonia, Filharmonią Malezyjską i Stavanger Philharmonic. W kraju występował z San Francisco Symphony and Brass Ensemble, Saint Louis Symphony, Seattle Symphony, Detroit Symphony, Indianapolis Symphony i wieloma innymi. Z Los Angeles Philharmonic występował gościnnie jako solo trębacz, wraz z LA Philharmonic Brass Quintet wziął udział w dwóch międzynarodowych trasach koncertowych (Wenezuela i Szkocja). Ponadto nagrał wiele sesji dla Warner Brothers, Sony, Capital Records i Fox Studios. Można go usłyszeć w wielu filmach i programach telewizyjnych, w tym Król rozrywki (The Greatest Showman), To nie wypanda (Turning Red), The Mandelorian, Mulan, Legion samobójców: The Suicide Squad, Simpsonowie, Star Trek: Picard i innych.
Natalia Domańska
Natalia Domańska
Natalia Domańska
fortepian

Koncertująca pianistka i wykładowczyni w Akademii Muzycznej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu.

Ukończyła pianistyczne studia licencjackie i magisterskie w 2013 r. w Akademii Muzycznej w Poznaniu, a także ukończyła studia podyplomowe „Zarządzanie w kulturze” w Wyższej Szkole Umiejętności Społecznych w Poznaniu. Od 2012 roku pracuje jako akompaniator w Akademii Muzycznej w Poznaniu. Jej repertuar, stale poszerzany zawiera obecnie ponad 100 dzieł na instrumenty dęte blaszane. Jako solistka występowała z Filharmonią Opolską, Filharmonią Poznańską i Poznańską Reprezentatywną Orkiestrą Sił Powietrznych. Jako pianistka bierze udział w wielu międzynarodowych konkursach, festiwalach i kursach mistrzowskich w Polsce i Niemczech, we współpracy z wybitnymi i cenionymi muzykami.

W wolnych chwilach udziela lekcji gry na fortepianie, podróżuje, robi zdjęcia, wypieka i spaceruje z psem.

Wioletta Fluda-Tkaczyk
Wioletta Fluda-Tkaczyk
Wioletta Fluda-Tkaczyk
fortepian
Pianistka, absolwentka Akademii Muzycznej w Krakowie, którą ukończyła z wyróżnieniem. Swoje zainteresowania kieruje głównie na współpracę z instrumentami dętymi. Uczestniczyła w wielu znaczących przesłuchaniach, festiwalach i konkursach, gdzie otrzymywała dyplomy za wyróżniający/najlepszy akompaniament. Pracę jako pianistka rozpoczęła w 2012 w Operze Wrocławskiej. W latach 2013-2019 pracowała w Operze Krakowskiej, jako korepetytor chóru. Od 2014 r. pracuje na Akademii Muzycznej w Krakowie na stanowisku akompaniatora, a od lutego 2019 r. jest zatrudniona w Capelli Cracoviensis na stanowisku muzyka kameralisty. W 2015 r. pracowała jako korepetytor na Universität der Künste w Berlinie w klasie puzonu.
Tomasz Hajda
Tomasz Hajda
Tomasz Hajda
puzon
Pierwszy puzonista Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach. Jeden z wiodących polskich puzonistów, zdobywca wielu nagród na międzynarodowych konkursach solowych i kameralnych m.in. w Warszawie, Katowicach, Dąbrowie Górniczej i Gdańsku. Koncertował w roli solisty z wieloma orkiestrami w Polsce, dokonał archiwalnych nagrań z orkiestrą NOSPR Sonatiny K. Serockiego, Koncertu na puzon i orkiestrę K. Sikorskiego oraz Koncertu na puzon Wilhelma Friemana. Jest czynnym kameralistą, występując jednocześnie w Sinfonia Varsovia Brass i Polish Brass Quintet. Od 2008 roku jest wykładowcą puzonu i kameralistyki w Akademii Muzycznej we Wrocławiu.
Piotr Kowalski
Piotr Kowalski
Piotr Kowalski
róg
Solo waltornista Filharmonii Poznańskiej, były waltornista Polskiej Orkiestry Sinfonia Iuventus. Ukończył Uniwersytet Muzyczny w Warszawie. Zdobywca nagród na krajowych i międzynarodowych konkursach solowych i muzyki kameralnej w Marsylii, Łodzi, Warszawie, Katowicach oraz Krakowie. Uczestnik trzech edycji międzynarodowego projektu I’Culture Orchestra, gdzie doskonalił swoje umiejętności pod kierunkiem Jeff’a Bryanta. Współpracuje z Filharmonią Narodową w Warszawie, Operą Narodową i Sinfonią Varsovia.
Łukasz Łacny
Łukasz Łacny
Łukasz Łacny
róg
Solista w grupie waltorni NFM Filharmonii Wrocławskiej. Były pierwszy waltornista Polskiej Orkiestry Sinfonia Iuventus i Orchestry Muzyki Nowej. Ukończył Akademię Muzyczną w Katowicach. Doskonalił swoje umiejętności u Dale’a Clavengera, Denise Tryon, Markusa Maskuniitty, Stefana de Leval Jezierskiego i Xiao Ming Han. Jako muzyk orkiestrowy współpracuje z wieloma zespołami, m.in. z Malaysian Philharmonic Orchestra, Filharmonią Narodową w Warszawie, Operą Narodową, Orkiestrą Akademii Beethovenowskiej w Krakowie, Orkiestrą Kameralną AUKSO. Występował z Ensemble Orchestral Contemporain w Lyonie, Circuit Court Ensemble oraz z inżynierami dźwięku z IRCAM w Paryżu. Razem z Pawłem Pudło jest współzałożycielem międzynarodowego projektu edukacyjno-muzycznego WarHorns. Jest współzałożycielem Hornet Quartet. Od 2018 roku jest przedstawicielem International Horn Society na Europę.
Hornet Quartet
Hornet Quartet
Hornet Quartet
zespoły
Idea powstania kwartetu zrodziła się z przyjaźni, wspólnych doświadczeń muzycznych i podobnych dążeń artystycznych, ale przede wszystkim z miłości do muzyki i waltorni. Soliści czołowych orkiestr symfonicznych w Polsce – Gabriel Czopka, Michał Szczerba, Łukasz Łacny i Piotr Kowalski – grają wspólnie od 2009 roku, nieustannie doskonaląc kunszt zespołowej interpretacji i jednolite brzmienie. Repertuar Hornet Quartet obejmuje głównie dzieła muzyki współczesnej oryginalnie stworzone na kwartet waltorniowy. Zespół dokonał szeregu prawykonań dzieł kompozytorów, wśród których znajdują się twórcy Kazimierz Machala, Jan Stokłosa oraz Paweł Pudło, z którym stworzył międzynarodowy i unikatowy projekt War Horns. W projekcie brali udział m.in. Stefan de Leval Jezierski (Berliner Philharmoniker, Luca Benucci (Orchestra del Maggio Musicale Fiorentino), David Bonet Piris (Orquestra Sinfonica de Barcelona), Alexandru Afanasiev (Mariinsky Theatre Sankt Petersburg). Wspólna pasja do podejmowania nowych wyzwań oraz przekraczania ustalonych granic, pozwala im na ciągłe poszerzanie muzycznych horyzontów i otwieranie się na odkrywcze, awangardowe podejście do muzyki kameralnej. „(…) to doskonały zespół prezentujący świetną technikę, potężny dźwięk i znakomite wyczucie stylu. Byłem pod wielkim wrażeniem muzykalności i pasjonującej ekspresji bez zbędnego aktorstwa, które często można zauważyć wśród podobnych zespołów. Ich artyzm i pasja wynikają bezpośrednio z gry.” Lee Bracegirdle, kompozytor, dyrektor Australian Chamber Ballet, były waltornista Sydney Symphony Orchestra www.facebook.com/HornetQuartet
Michał Szczerba
Michał Szczerba
Michał Szczerba
róg

Pierwszy waltornista Filharmonii Bałtyckiej w Gdańsku, gdzie również ukończył Akademię Muzyczną.

Doskonalił swoje umiejętności między innymi u Froydis Ree Wekre, Radovana Vlatkovica, Wolfganga Gaaga czy Thomasa Jobstla, Współpracuje z Malaysian Philharmonic Orchestra, Polską Filharmonią Kameralną, Polską Orkiestrą Sinfonia Iuventus. Koncertował także z fińską Ostrobothian Chamber Orchestra. Jest wykładowcą Akademii Muzycznej w Gdańsku.

James Thatcher
James Thatcher
James Thatcher
róg

Jeśli widzieliście hollywoodzki film w ciągu ostatnich 30 lat, są ogromne szanse, że słyszeliście majestatyczną grę Jamesa Thatchera, który jako jeden z najbardziej rozchwytywanych waltornistów  nagrał muzykę do tysięcy tytułów. Los Angeles Times

Zdobywca nagrody NARAS (Grammy), Thatcher rozpoczął karierę grając w Utah Symphony, Phoenix Symphony i Los Angeles Philharmonic. Jako solista i muzyk współpracujący grał z: London Symphony Orchestra, London Philharmonic, Cincinatti Symphony, Bolshoi Ballet, American Ballet Theatre, Royal Danish Ballet, Los Angeles Philharmonic, Los Angeles Music Center Opera oraz Opera Pacifica, żeby wymienić tylko kilka.

Thatcher nagrał również partię pierwszej waltorni w  ścieżkach dźwiękowych do tysięcy filmów nagrywając muzykę: Johna Williamsa, Jamesa Hornera, Jerry'ego Goldsmitha, Jamesa Newtona Howarda, Alana Silvestri, Danny'ego Elfmana, Hansa Zimmera, Randy'ego Newmana i wielu innych. Jego nagrania można znaleźć także na albumach Barbry Streisand, Franka Sinatry, Kenny'ego Rogersa, Dave'a Grusina, Harry'ego Connicka Jr. i Mel Torme. Thatcher obecnie podróżuje po świecie, nauczając i grając na festiwalach wspólnie z artystami takich orkiestr jak New York Philharmonic, Metropolitan Opera Orchestra, Philadelphia Orchestra i Chicago Symphony. Jego solowa płyta "Now Playing" znalazła się na liście "Must have horn cd" platformy Amazon. W tym roku, wyda kolejną płytę, na której znajdą się „Serenade” Brittena, I Koncert R.Straussa czy "Auf dem Strom" Schuberta. Nagrania dokona w Wiedniu z Vienna Chamber Orchestra.

Raimund Zell
Raimund Zell
Raimund Zell
róg

Urodził się w 1977 r. w Niemczech. Studiował u Michaela Höltzela w Detmold oraz u prof. Christiana-Friedricha Dallmanna w Berlinie. Był członkiem Niemieckiej Orkiestry Młodzieżowej oraz European Union Youth Orchestra. Po występach z Orkiestrą Radiową Stuttgart, Komische Oper Berlin i Staatskapelle Dresden przez niemal dziesięć lat był członkiem Gewandhausorchester w Lipsku.

Jest laureatem nagród na kilku międzynarodowych konkursach. Oprócz gry w orkiestrze prowadzi międzynarodową działalność jako kameralista, solista i nauczyciel. Przez sześć lat wykładał na Universität der Künste Berlin w klasie waltorni Christiana-Friedricha Dallmanna, w latach 2011–2012 był profesorem waltorni i muzyki kameralnej w Hochschule der Künste w szwajcarskim Bernie, w latach 2012-2015 uczył gry na waltorni na Universität für Musik und darstellende Kunst w austriackim Grazu. Od 2012 r. jest profesorem waltorni na Anton-Bruckner-Universität w Linz.

Jest profesjonalnym trenerem mentalnym, mieszka w Wiedniu.

Będzie
pięknie!

lokalizacje festiwalowe

Filharmonia Zielonogórska | Sala kameralna
Plac Powstańców Wielkopolskich 10
Amfiteatr przed Filharmonią
Plac Powstańców Wielkopolskich 10
Gimnazjum nr 6
Chopina 18a
Państwowa Szkoła Muzyczna
ul. Chrobrego 26
Teatr Lubuski
Al. Niepodległości 5
Plac Teatralny
Plac Teatralny
Galeria u Jadźki
Stefana Żeromskiego 21
Muzeum Ziemi Lubuskiej
al. Niepodległości 21
Kościół Najświętszego Zbawiciela
al. Niepodległości 28
Piekarnia Cichej Kobiety
Fabryczna 13
Hotel Ruben
Konstytucji 3 Maja
Hotel Retro
Dworcowa 41
Hotel Luna
Plac Słowiański 16
Apartamenty
Plac Słowiański 16
B&B Pokoje Gościnne
Plac Pocztowy 10

Filharmonia Zielonogórska | Sala kameralna

Plac Powstańców Wielkopolskich 10

Amfiteatr przed Filharmonią

Plac Powstańców Wielkopolskich 10

Gimnazjum nr 6

Chopina 18a

Państwowa Szkoła Muzyczna

ul. Chrobrego 26

Teatr Lubuski

Al. Niepodległości 5

Plac Teatralny

Plac Teatralny

Galeria u Jadźki

Stefana Żeromskiego 21

Muzeum Ziemi Lubuskiej

al. Niepodległości 21

Kościół Najświętszego Zbawiciela

al. Niepodległości 28

Piekarnia Cichej Kobiety

Fabryczna 13

Hotel Ruben

Konstytucji 3 Maja

Hotel Retro

Dworcowa 41

Hotel Luna

Plac Słowiański 16

Apartamenty

Plac Słowiański 16

B&B Pokoje Gościnne

Plac Pocztowy 10