Axel Sjöstedt

Ma 39 lat i od 2012 roku pracuje jako trębacz tutti w Oslo Philharmonic Orchestra. Przez trzy lata pełnił również funkcję zastępcy pierwszego trębacza.

Grę na trąbce rozpoczął w wieku sześciu lat. Uczęszczał do szkoły średniej o profilu muzycznym, gdzie koncentrował się głównie na jazzie. Jednak po nieprzyjęciu na wydział jazzowy Akademii Muzycznej i jednoczesnym zakwalifikowaniu się na kierunek klasyczny, postanowił skupić się na karierze muzyka orkiestrowego.

Przez pięć lat studiował w Royal College of Music in Stockholm u Marka Schrello i Joakima Wangendahla, a także odbył roczny program Erasmus w Hamburgu, gdzie studiował pod kierunkiem Matthiasa Höfsa. Po ukończeniu studiów pracował jako freelancer, a następnie przez ponad dwa lata był związany z Operą Królewską w Sztokholmie jako trębacz tutti i zastępca pierwszego trębacza.

W tym czasie zdobył stanowisko w Oslo Philharmonic Orchestra. Nadal chętnie wykonuje muzykę innych gatunków i w ubiegłym roku występował w musicalu Annie w Folketeateret w Oslo. Współpracował z większością szwedzkich orkiestr, a także z Operą Państwową w Hamburgu i Theater Lübeck. Dokonywał nagrań m.in. z Szwedzką Orkiestrą Symfoniczną Radia oraz swoim dawnym zespołem Stockholm Brass Quintet.