Eda Pacaci

waltornistka pochodząca z Turcji, od 2018/19 roku jest pierwszą/trzecią waltornistką Orkiestry Symfonicznej w Bazylei. W latach 2016-2018 pełniła funkcję pierwszej walotrnistki w Orkiestrze Beethovena w Bonn. Przed tym pracowała w orkiestrze Pfalztheater w Kaiserslautern w Niemczech.

Edukację muzyczną rozpoczęła na Uniwersytecie Hacettepe, w Konserwatorium Państwowym w Ankarze, gdzie rozpoczęła lekcje rogu u Profesora Erola Gömürgena w wieku jedenastu lat. Później przeniosła się do klasy M. Cema Akcora. W Konserwatorium Państwowym uczęszczała do liceum i ukończyła studia licencjackie. W tym okresie zdobyła nagrody w różnych krajowych konkursach, takich jak “Młody Muzyk Roku” organizowany przez tureckie Ministerstwo Kultury oraz konkurs Yamaha Music Foundation of Europe, oraz brała udział w różnych międzynarodowych młodzieżowych orkiestrach. W wieku siedemnastu lat otrzymała pierwsze stałe zatrudnienie w Prezydenckiej Orkiestrze Symfonicznej w Ankarze.

Pół roku później otrzymała stypendium dla Młodych Muzyków od DAAD (Niemiecka Służba Wymiany Akademickiej) i rozpoczęła studia w 2005 roku na Uniwersytecie Muzycznym i Teatralnym “Felix Mendelssohn Bartholdy” w Lipsku u Profesora Thomasa Hauschilda. Po pomyślnym ukończeniu studiów w Lipsku podjęła studia magisterskie z Muzyki Kameralnej/Rogu na Państwowym Uniwersytecie Muzycznym i Sztuk Scenicznych w Stuttgarcie u Profesora Christiana Lamperta. Otrzymywała również lekcje u renomowanego nauczyciela, Profesora Ericha Penzla.

Dalsze doświadczenie zdobywała w orkiestrach m.in. Orkiestra Kameralna w Stuttgarcie, Staatskapelle w Halle, w Operze we Frankfurcie, Gürzenich Orchestra w Kolonii i WDR Symphony Orchestra w Kolonii. Regularnie angażuje się w różne kursy mistrzowskie i festiwale ze względu na swoje umiejętności pedagogiczne.