Michał Tomaszczyk

Ekspresyjny puzon i pomysłowe kompozycje Michała Tomaszczyka sprawiły, że zagościł on na stałe na współczesnej europejskiej scenie jazzowej. Wielokrotnie nagradzany instrumentalista, kompozytor, aranżer, producent i pedagog. Karierę Michała definiuje kreatywność i wszechstronność.

Obecnie jest pierwszym puzonistą słynnego szwedzkiego Norrbotten Big Band, z którym regularnie koncertuje i nagrywa. Najnowsze dokonania Michała pokazują, jak ewoluuje on w artystę o rzadkiej głębi, łączącego pełnię szacunku do vintage jazzu z konsekwentnym pragnieniem odkrywania nowych terytoriów dźwiękowych. Po latach koncertowania na festiwalach i w klubach na całym świecie, przełomem było wydanie w 2020 roku płyty „Sketches From The North”. Album ten, nagrany ze szwedzkim wirtuozem kontrabasu Petterem Olofssonem, inspirowany był w dużej mierze dzikością skandynawskich krajobrazów i ukazuje głębokie przywiązanie artysty do melodii. Entuzjastycznie przyjęta przez krytyków płyta przyniosła Michałowi pierwszego Fryderyka.

Przed rozpoczęciem działalności solowej, Michał pracował z tworzonymi przez siebie zespołami (m.in. Biotone, Konglomerat Big Band), jak również nieustannie prowadził aktywną karierę jako sideman, pojawiając się na scenie obok niezliczonej ilości artystów. Ponadto można go usłyszeć na wielu nagraniach z różnych gatunków, od folku i salsy po pop i hip-hop, a także na ścieżkach dźwiękowych do filmów i programów telewizyjnych. Został doceniony wieloma nagrodami, zarówno jako kompozytor, jak i wykonawca.W ostatnich latach Michał nieustannie tworzy muzykę.

Jego najnowsza płyta „Zadora” jest odważna, dojrzała i przepełniona charakterystycznym brzmieniem puzonu i flugabone’u. Nagrana w mistrzowskiej obsadzie z Agą Derlak na fortepianie, Sebastianem Kuchczyńskim na perkusji i Michałem Jarosem na kontrabasie, ukazuje kunszt w harmonii i wzajemne oddziaływanie między podobnie myślącymi muzykami. Skład zespołu na nagraniu dopełniają goście specjalni – Robert Majewski na flugelhornie i Przemysław Florczak na saksofonach. Chociaż płyta jest mocno zakorzeniona w jazzie, nabiera niemalże kinowej wielkości, zapewniając wciągające wrażenia słuchowe. Miłość Michała do jazzu jest niezachwiana, a jego pozycja w tym gatunku rośnie z każdym nowym projektem.